۱
مرداد

افزایش طول تاج دندان: مزایا و کاربرد

canterra-cosmetic-1024x439

افزایش طول تاج روشی است که برای شکل دادن مجدد به لثه ها در محل اتصال به دندان ها، که برای اصلاح طرح لبخند طراحی شده است. همانطور که از نام آن مشخص است، در این روش سطح بیشتری از دندان آشکار می شود و به منظور زیبایی دندان در صورت نیاز سطح استخوانی دندان ( که در معرض دید است) به صورت دلخواه تنظیم می شود. در بسیاری از موارد در دندانپزشکی به انجام عمل افزایش طول تاج نیاز است. موردی که بیش تر از همه شایع است پوسیدگی شدید دندان ها است که در آن پوسیدگی تا زیر خط لثه(محل اتصال لثه به دندان) گسترش پیدا کرده است. مورد شایع دیگر نیز شکستگی یا ترک خوردن دندان ها است که تا زیر خط لثها ادامه پیدا کرده است. در مواردی که متخصص زیبایی دندان می خواهد لمینیت دندان، روکش یا بریج دندانی روی دندان بگذارد نیز به انجام عمل افزایش طول تاج دندان نیاز است، در این موارد افزایش طول تاج هم به منظور دلایل درمانی و هم زیبایی انجام می شود و انجام آن برای بازیابی زیبایی دندان ها و طراحی لبخند ضروری می باشد. لمینت دارای استحکام بالا می باشد، ظاهر طبیعی دارد و نسبت به لک شدن مقاوم است. به این ترتیب لمینت(فیسینگ دندان) می تواند ظاهر دندان شکسته ، تغییر رنگ داده، و نیز دارای فرسایش و آسیب را اصلاح کند. لمینت معمولاً از پرسلاین ساخته می شود و در واقع می تواند ساختار دندان را با باندینگ یا لمینت کردن آن تقویت کند. لمینت همچنین می تواند به صاف کردن دندان هایی کمک کند که دارای مقداری انحراف یا کجی دندان هستند. لمینت یک جایگزین عالی برای روکش دندان در برخی شرایط خاص اصلاح طرح لبخند است. روش لمینیت دندان یک روش درمانی دارای سطح محافظه کاری بیشتر برای تغییر ظاهر و رنگ دندان می باشد. به این ترتیب لمینت کردن دندان می تواند تغییر رنگ یا هر گونه آسیب وارد شده به دندان را پنهان کند. لمینت برای سال های طولانی دوام و ماندگاری دارد و می تواند بطور مشخص وضعیت لبخند شما را بهبود بخشد.

هدف از افزایش طول تاج دندان 


۱-افزایش طول تاج دندان به منظور بهبود ظاهـر و اصلاح بی نظمی های خـطوط لثه : بی نظمی های خطوط لثه می تواند جذابیت طرح لبخند شما را کاهش دهد. حتی با استفاده از یک روکش جدید، تا زمانی که لثه ها یک ظاهر طبیعی پیدا نکنند، نتایج هیچگاه نمی تواند رضایت بخش باشد. به هر حال این روش درمانی می تواند به سادگی ایجاد تغییر در یک دندان باشد، یا ممکن است تمام دندان های جلوی دهان را در بر گیرد در زیر یک مثال از چگونگی استفاده از این روش درمانی برای بهبود ظاهر و اصلاح لبخند بیمار ارائه شده است.

۲-افزایش طول تاج دندان به منظور ایجاد امکان دسترسی بهتر دندان پزشک به پوسیدگی : دومین کاربرد رایج و معمول افزایش طول تاج دندان مربوط به ایجاد دسترسی به پوسیدگی دندان است. اگر دندان پزشک امکان دسترسی به پوسیدگی عمیق ایجاد شده زیر لثه را نداشته باشد، دندان بیمار از دست خواهد رفت.در این حالت باید به مقدار کافی استخوان از محل برداشته شود تا به این ترتیب فضای کافی در زیر پوسیدگی برای لثه جهت اتصال مجدد به دندان ایجاد گردد.

 ضرورت افزایش طول تاج دندان


افزایش طول تاج دندان از این رو بهترین راه‌حل است که این امکان را فراهم می‌آورد تا بخش بیشتری از دندان را به روش مناسب ترمیم کرد. روکشی که پس از افزایش طول تاج روی دندان گذاشته می‌شود، محکم‌تر و بادوام‌تر است. افزایش طول تاج دندان به دو دلیل ضرورت می‌یابد:

tajdandan1

  • شکستگی دندان:دندان گاهی اوقات از روی خط لثه یا زیر آن می‌شکند. اگر دندان به پرکردگی وسیعی نیاز داشته باشد، باید تاج آن بلندتر شود تا بخش بیشتری از ساختار دندان مشخص شود.
  • کافی نبودن ساختار دندان:گاهی اوقات پوسیدگی و سوراخ شدن دندان آن‌قدر وسیع است که حتی به روش عصب‌کشی نیز نمی‌توان آن را ترمیم کرد. در این حالت روکش بهترین راه برای ترمیم دندان و بازیابی عملکرد دندان پوسیده است. پوسیدگی گاهی تا زیر خط لثه نیز پیش می‌رود و به این ترتیب احتمال دارد روکش کردن ساده دندان برای حفظ آن کافی نباشد. ممکن است پس از پوسیدگی دندان بخش کافی از ساختار دندان برای روکش کردن باقی نماند. روکش نامناسب دندان باعث تحریک و التهاب مزمن می‌شود.

روش درمان


با لیفت لثه با لیزر دندانپزشکی لثه و استخوان اطراف دندان می تواند تغییر شکل داده و به سرعت و بدون درد و نیز بدون نیاز به بخیه بدون ورم یا ناراحتی متوازن شود.در اکثر مواقع امکان تکمیل درمان در یک جلسه با استفاده از روکش وجود دارد. افزایش طول تاج دندان با لیزر یک روش مشابه لیفت لثه است، اما این روش برای ترمیم دندان شکسته و دندان هایی که زیر خط لثه دارای پر کردگی هستند و هم اکنون نیازمند درمان می باشند، انجام می شود. برای درمان این دندان ها لازم است که توانایی تمیز کردن و بستن دندان به نحو مناسب به یک ساختار دندان سالم وجود داشته باشد و به این منظور لازم است بتوان دندان را بطور واضح مشاهده کرد و مطمئن شد بستن دندان به سلامت لثه و استخوان سالم دندان آسیب وارد نمی کند. در هر جای دیگری که این روش درمانی توسط یک متخصص انجام شود، نیاز به یک جلسه درمانی جداگانه برای آن وجود دارد و شما نیاز دارید تا ۶ هفته قبل از آماده شدن دندان برای روکش کردن صبر کنید و سپس به یک تا دو هفته زمان برای تکمیل درمان نیاز خواهید داشت. با استفاده از عمل جراحی با لیزر، متخصصان می توانند لثه و استخوان اطراف دندان را شکل دهند و ساختار دندان سالم را برای تمیز کردن و بستن دندان با دقت آماده نمایند. علاوه بر این با استفاده از این روش امکان تکمیل درمان و انجام تمام مراحل آن فقط در یک روز وجود دارد.

images

دوران بهبود


صورت تا دو روز پس از جراحی افزایش طول تاج دندان متورم است و برای فرو نشاندن آن باید از کمپرس سرد استفاده کرد. بیمار باید پس از جراحی مسکن و دهانشویه ضدعفونی کننده مصرف کند؛ دندانپزشک داروهای لازم را پس از جراحی تجویز می‌کند. بخیه‌ها پس از یک هفته کشیده می‌شود و متخصص لثه بر روند بهبود نظارت می‌کند. وقت ویزیت دیگری برای یک ماه پس از جراحی تنظیم می‌شود. دندانپزشک به بیمار توصیه می‌کند غذاهای نرم میل کند و از هر عامل تحریک کننده لثه مانند غذاهای تند و ادویه‌دار یا داغ پرهیز کند. بیمار موظف است دهان را تا حد امکان تمیز نگه دارد، دندان‌ها را مانند همیشه مسواک بزند و دهان را مرتب شستشو دهد تا ذرات غذای باقیمانده در دهان خارج شود. التیام یافتن کامل لثه‌ها حدود سه ماه طول می‌کشد. پس از آن که لثه‌ها کاملاً التیام یافت، دندانپزشک روکش را روی دندان قرار می‌دهد و دندان را در صورت لزوم پر می‌کند.

zb8gYRh2LOLT9AD51dm718rBTP3sLfNhG72f1bjpfE3gZXPx8cwLZZ3hD6fYrF1ZD

 هزینه


هزینه افزایش طول تاج دندان و اصلاح لبخند لثه‌ای به بزرگی محل درمان و مقدار بافتی بستگی دارد که باید برداشته شود. در بعضی موارد رشد بیش از حد لثه وجود دارد که ممکن است ژنتیکی یا اثر جانبی بیماری لثه یا مصرف دارو باشد؛ در این حالت باید بافت بیشتری برداشته شود. برخی بیماران ترجیح می‌دهند افزایش طول تاج فقط بر روی دندان‌های مشخص پیشین انجام شود. بدیهی است هر چه تعداد دندان‌های کمتری تحت درمان قرار گیرد، هزینه درمان نیز کمتر خواهد بود.

Skip to toolbar