۱
مرداد

بهترین سن برای شروع درمان ارتودنسی

braces_and_pain

دندان پزشکان سن ۷ سالگی را برای اولین مراجعه به متخصص ارتودنسی توصیه می کنند. به عقیده آنها مراجعه زودتر در تشخیص و درمان به موقع اهمیت بالایی دارد . در این سن متخصص ارتودنسی به راحتی می تواند تشخیص دهد آیا دهان کودک شما فضای کافی برای رشد همه دندان های دائمی را دارد یا نه. دلیل دومی که این سن برای مراجعه به دندان پزشکی توصیه می شود این واقعیت است که تشخیص و درمان در سنین پایین تر راحت تر از سنین دیگر می باشد.شایعترین نوع مشکلات ارتودنسی که ممکن است شما یا کودکتان با آن در گیر باشید نامرتبی دندانهاست، این مشکل حدود ٧٠ درصد مشکلات ارتودنسی را شامل میشود . بیشتر این مشکلات از سن ٧ سالگی قابل تشخیص هستند، اما درمان میتواند از ٧ سالگی تا ٧٠ سالگی هم انجام پذیرد. شاید این مساله متعجبتان کرده باشد، اما واقعیت این است که اساس این نوع درمانها بر حرکت دندانها در استخوان فکها استوار است و حرکت دندان در تمام سنین قابل انجام است، فقط مساله ای که وجود دارد تفاوت در کیفیت درمان، سرعت و عوارض احتمالی درمان است.  به همین دلیل بهترین سن برای انجام درمانهای ارتودنسی متحرک ٧ تا ١٢ سالگی و بهترین سن انجام درمانهای ارتودنسی ثابت ١٢ تا ١۵ سالگی میباشد. در این سنین درمان با راحتی و سرعت بیشتر و عوارض کمتر روی میدهد. در مورد درمان مشکلات دندانی تفاوتی برای سن شروع درمان بین دختران و پسران وجود ندارد .در مورد پسرها معمولا ۹ سالگی و در مورد دختر ها ۸ سالگی مناسب ترین زمان است. اگر متخصص ارتودنسی مشکل فکی را تشخیص دهد، باید با کمک دستگاه های ارتودنسی مشکل فکی بیمار درمان شود چراکه در صورت عدم درمان در زمان مناسب، دیگر نمی توان مشکل بیمار را فقط با ارتودنسی درمان کرد و بیمار نیاز به جراحی فک نیز خواهد داشت. میتواند درمان را در هر سنی به شرطی که مشکلات لثه ای نداشته باشد انجام دهد ولی اگر مشکل فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشد دیگر درمان ارتودنسی به تنهایی کارساز نخواهد بود و در آن زمان بیمار نیاز به جراحی به همراه ارتودنسی خواهد داشت. اگر مشکل فکی بیمار در سنین قبل از بلوغ تشخیص داده شود می توان با ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی فک، بیمار را درمان کرد.

دندان‌های کج و مشکلات آن


مشکلاتی که ردیف نبودن دندان‌ها ایجاد می‌کند به ۳دسته مهم تقسیم می‌شود که هر کدام را به‌صورت جداگانه بررسی می‌کنیم:

تغذیه مناسب: ما برای یک تغذیه مناسب علاوه بر اینکه نیازمند دندان‌های سالم هستیم نیاز داریم که این دندان‌ها در سر جای خود قرار گیرد تا از عهده آسیاب کردن غذا نیز برآید. برای آسیاب کردن غذا یا به‌اصطلاح جویدن غذا دندان‌های فک پایین و بالا بایستی در موقعیتی قرارگیرند که در یک هماهنگی با عضلات، عمل جویدن ممکن شود. هر نوع عدم‌تعادل یا جابه‌جایی دندان‌ها به‌صورتی که یک سیکل کامل جویدن را به هم بزند، سیستم جویدن مختل می‌شود. این ضرورت اولی بود که ما را وادار می‌کند تا بتوانیم دندان‌ها را در موقعیت مناسب قرار دهیم.

زیبایی: زیبایی صورت امری است که نمی‌شود آن را جدی نگرفت. به‌هر حال خداوند هر کدام از ما را به یک صورت آفریده و خیلی از مشخصات صورت ما به‌‌طور ژنتیک تعیین می‌شود. ولی عوامل محیطی هم در شکل‌گیری صورت بی‌تأثیر نیست. به‌عنوان مثال وجود لوزه سوم یا لوزه‌های بزرگ در سنین ۷-۸ سالگی باعث تنفس دهانی در بچه شده و همین امر درصورت تداوم با فشار منفی‌ای  که در سقف دهان ایجاد می‌کند به مرور باعث کشیده‌تر شدن صورت و در نتیجه بسته‌تر شدن قوس فک بالا می‌شود که در موارد شدیدتر واقعاً به زیبایی لطمه می‌زند. با تشخیص به‌موقع و رفع تنفس دهانی به‌خوبی می‌شود از ایجاد این مشکل در بچه جلوگیری کرد.

 ارتودنسی فقط مخصوص کودکان و نوجوانان است؟


امروزه تجهیزات مورد استفاده در تکنیک های ارتودنسی، بسیار کوچک و نامحسوس شده اند. براکت های فلزی، براکت های سرامیکی رنگ دندان و براکت هایی که از سمت زبان به دندان متصل می شوند مشکلات متعاقب درمان ارتودنسی را برای دندان ها به حداقل رسانده اند. نامحسوس شدن ابزار و نتایج بهترو مشکلات کمتر سبب شد سن مراجعان ارتودنسی هم افزایش یابد و دیگر فقط کودکان و نوجوانان به عنوان تنها گروه درمانی به متخصصان ارتودنسی مراجعه نمی کنند و امروزه مراجعان بالای ۳۰ سال هم داریم.

age1

مراحل درمان ارتودنسی


با پیشرفته‌تر شدن روش‌های ارتودنسی در طول زمان، متخصصین دریافته‌اند که تقسیم کردن مراحل ارتودنسی مفید است. مراحل مختلف درمان ارتودنسی عبارتند از:

 • درمان زود هنگام:در سنین هفت تا نه سالگی در صورتی که الگوی فک باعث آسیب‌هایی (مانند سایش بیش از حد یا آسیب لثه) به دندان‌های تازه درآمده شود، برخی درمان‌های ساده ممکن است انجام شوند. بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی ممکن است برخی درمان‌ها برای اصلاح مشکلاتی مانند تنگ بودن فک بالا و بیرون‌زدگی دندان‌های جلو مورد استفاده قرار بگیرند. برای موارد شلوغی دندان‌ها، درمان در این زمان بدین معنی است که در آینده نیازی به کشیدن دندان‌های دائمی جهت فراهم شدن فضای کافی برای سایر دندان‌ها نخواهد بود.
 • درمان در نوجوانی:بیشتر افراد می‌توانند درمان ارتودنسی را پس از اینکه آخرین دندان شیری افتاد،‌ شروع کنند. زمان ارتودنسی از ۱۱ تا ۱۶ سالگی متغیر خواهد بود. این درمان اغلب برای فردی انجام می‌شود که دندان‌های وی برای قرار گرفتن بصورت صحیح در دهان بیش از حد بزرگ باشند. معمولاً برای این منظور از بریس‌ها استفاده می‌شود.
 • درمان در بزرگسالی:نسبت به گذشته افراد بزرگسال بیشتری به دنبال درمان ارتودنسی می‌باشند. بسیاری از این بیماران یا شانس درمان زودهنگام را نداشته‌اند یا در آن زمان برای آنها یک اولویت نبوده است. درمان در بزرگسالان می‌تواند بیشتر به طول بیانجامد زیرا حرکت دندان‌ها در استخوان فک در اثر ارتودنسی آرام‌تر خواهد بود. هر چند در بسیاری از موارد این نقطه ضعف خفیف به دلیل انطباق‌پذیری بالا با دستورالعمل‌های درمان (مانند تمیز کردن دندان‌ها و رژیم غذایی) که در بزرگسالان مشاهده می‌شود، قابل جبران است.

مزایای ارتودنسی زودهنگام


درمان زودهنگام ارتودنسی ممکن است از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرده و درمان در مراحل بعدی را کوتاه‌تر و راحت‌تر کند. درمان زودهنگام به متخصص ارتودنسی این شانس را می‌دهد تا:

 • رشد فک را به شکلی هدایت کند تا تقارن صورت فراهم شود.
 • خطر ضربه بهدندان‌های بیرون زده جلویی را کاهش دهد.
 • عادات زیان‌آور دهان و دندان را اصلاح کند.
 • ظاهر فرد و اعتماد بنفس وی را افزیش دهد.
 • دندان‌های دائمی را به موقعیت مطلوب‌تر و بهتر هدایت کند.
 • نحوه قرار گرفتن لب‌ها روی یکدیگر را بهبود بخشد.
 • فضای کافی برای دندان‌های شلوغ یا بیرون آمدن دندان‌ها را فراهم کند.
 • فضای لازم برای دندان‌های بیرون نیامده را حفظ کند.
 • نیاز بهکشیدن دندان‌ها را کاهش دهد.
 • مدت زمان درمانرا کاهش دهد.

Orthodontics-732x468

Skip to toolbar