۱
مرداد

تحلیل رفتن لثه و درمان آن با جراحی پیوند لثه

d

تحلیل رفتن لثه علاوه بر تأثیر بسیاری بدی که بر ظاهر افراد دارد، می‌تواند دردناک نیز باشد. البته یک پریودنتیست مجرب می‌تواند لثه‌های تحلیل رفته را درمان کند. تحلیل رفتن لثه عارضه‌ای است که در آن ریشه‌های دندان‌ها به دلیل از دست رفتن بافت لثه، نمایان می‌شود. اگر چه این عارضه یکی از مشکلات شایع بهداشت دهان و دندان بزرگسالان است، اما نوجوانان نیز در معرض ابتلا به آن قرار دارند. هنگامی که لثه‌ها تحلیل می‌روند، شکاف‌ها یا پاکت‌هایی بین خط لثه و دندان شکل می‌گیرند. عدم درمان این عارضه می‌تواند منجر به از دست رفتن دندان شود.

علائم


علائم تحلیل لثه عبارت است از:

 • خونریزی بعد از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • متورم و قرمز شدن لثه‌ها
 • بد بو شدن دهان
 • احساس درد در خط لثه
 • منقبض شدن مشهود لثه‌ها
 • مشخص شدن ریشه‌های دندان
 • لق شدن دندان

دلایل


عامل‌های متعددی را می‌توان به عنوان علل تحلیل لثه برشمرد که بعضی از آنها به شرح زیر است:

 • بیماری‌های پریودنتال یا لثوی: این ناراحتی‌ها عفونت‌های باکتریایی لثوی هستند که بافت لثه و استخوان نگهدارنده دندان را تخریب می‌کنند. بیماری لثه دلیل اصلی تحلیل رفتن این بافت به شمار می‌آید.
 • ژن و وراثت: برخی افراد بیش از دیگران مستعد ابتلا به بیماری‌های لثه هستند. بر اساس پژوهش‌های انجام شده سی درصد افراد صرف نظر از میزان مراقبت از دندان‌ها و رعایت بهداشت به بیماری‌های لثوی مبتلا می‌شوند.
 • مسواک زدن خشونت‌آمیز دندان‌ها: اگر دندان‌ها را به روش اشتباه یا به شدت مسواک بزنید، مینای دندان ساییده می‌شود و لثه تحلیل می‌رود.
 • مراقبت نکردن از دندان‌ها: کوتاهی در مسواک زدن، نخ کشیدن و استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال زمینه را برای تبدیل شدن پلاک به جرم مساعد می‌کند. جرم یا تارتار ماده سختی است که بین دندان‌ها جمع می‌شود و فقط دندانپزشک می‌تواند آن را با انجام جرم‌گیری از بین ببرد. جرم دندان در نهایت به تحلیل لثه منجر می‌شود.
 • تغییرات هورمونی: بالا و پایین رفتن سطح هورمون‌های زنانه در دوره‌هایی مانند بلوغ، بارداری و یائسگی دندان‌ها را حساس‌تر و در برابر تحلیل لثه آسیب‌پذیرتر می‌کند.
 • فراورده‌های توتون: احتمال جمع شدن پلاک چسبنده روی دندان‌های مصرف کنندگان دخانیات بیشتر است. زدودن این پلاک چسبنده دشوار است و تحلیل لثه را در پی دارد.
 • دندان قروچه و روی هم ساییدن دندان‌ها: دندان قروچه نیروی بسیار زیادی را به دندان‌ها وارد می‌کند و به تحلیل لثه می‌انجامد.
 • کج شدن دندان یا بی‌نظمی بایت: هنگامی که دندان‌ها به خوبی روی هم قرار نگیرد، نیروی شدیدی به استخوان و لثه وارد می‌شود که به تحلیل رفتن لثه منجر می‌شود.
 • سوراخ کردن لب یا زبان: نگین روی لب یا زبان به لثه‌ها ساییده می‌شود و آنها را به حدی تحریک می‌کند که باعث ساییدگی آن می‌شود.

استفاده از جراحی برای درمان تحلیل لثه


به منظور بازگشت شرایط به وضعیت عادی، متخصص بیماری‌های لثه یکی از روش‌های جراحی زیر را برای بیمار مورد استفاده قرار می‌دهد:

 • پیوند بافت لثه : امروزه از سه روش اصلی برای پیوند لثه استفاده می‌شود. در روش اول بافت پیوندی مورد نیاز از ناحیه زیر سطح سقف دهان گرفته شده و به محل جدید پیوند زده می‌شود. به این ترتیب در اکثر مواقع تمام بخش نمایان شده از ریشه دندان با بافت پیوندی پوشانده می‌شود. ترمیم بافت در محل جدید به چند هفته زمان نیاز دارد و پس از گذشت مدت لازم، بخیه‌های بیمار (در صورت نیاز) کشیده خواهند شد.روش دیگر قابل استفاده برای پیوند بافت در اصطلاح پیوند آزاد لثه (free gingival graft) نامیده می‌شود. به این منظور جراح بافت مورد نیاز را به‌طور مستقیم از سقف دهان (به جای بافت زیرین سطح دهان) تهیه می‌کند. باقیمانده فرآیند درمان با این روش مشابه پیوند بافت پیوندی است.در روش سوم برای پیوند لثه متخصص از پیوند پایه‌دار (pedicle graft) استفاده می‌کند. در این روش در صورتی که بافت لثه کافی اطراف ناحیه آسیب‌دیده وجود داشته باشد، متخصص درمان لثه به جای استفاده از بافت سقف دهان، از بافت لثه‌های مجاور برای پیوند استفاده می‌کند. توجه داشته باشید با تقبل قیمت جراحی لثه و صرف نظر از روش پیوند استفاده شده برای این درمان، پس از تکمیل درمان بافت لثه ضخیم و کافی بر روی نواحی آسیب‌دیده قرار خواهد گرفت و در نتیجه از تحلیل و عقب رفتگی احتمالی لثه‌ها در آینده جلوگیری خواهد شد.
 • جراحی کاهش عمق پاکت : در طول این درمان، جراح بافت لثه آسیب دیده را از روی دندان برداشته، باکتری‌های مضر را از حفره (پاکت) خارج کرده، و در نهایت بافت لثه را با بخیه به محل اول آن بر روی ریشه دندان باز می‌گرداند.

2

 • جراحی ترمیم استخوان (Guided Bone Regeneration) : در مواردی که استخوان نگهدارنده دندان‌ها به خاطر تحلیل و عقب‌رفتگی لثه‌ها دچار آسیب جدی شده باشد، متخصص بیماری‌های لثه ممکن است از جراحی ترمیم استخوان برای درمان بیمار استفاده کند. در طول این درمان، جراح ابتدا لثه‌های آسیب دیده را از روی دندان برداشته و نواحی زیر آن‌ها را از باکتری‌های مضر پاک می‌کند. در ادامه جراح از مواد مخصوص همچون بافت پیوندی، پوشش مخصوص، یا سایر موارد مانند آن به منظور تحریک بدن نسبت به ترمیم استخوان و بازیابی طبیعی بافت آسیب‌دیده در محل استفاده می‌نماید. پس از تکمیل این مرحله از جراحی، جراح بافت لثه را به محل اولیه بر روی ریشه دندان باز گردانده و برای نگه داشتن آن در محل از بخیه استفاده می‌کند.

3

مزایای پیوند لثه


کاهش حساسیت

هنگامی که سطح ریشه نمایان می‌شود، دندان‌ها به شدت به سردی یا داغ بودن خوراکی‌ها حساسیت نشان می‌دهند. با پیوند لثه می‌توان ریشه دندان‌ها را به طور دائم پوشاند، که این خود باعث کاهش ناراحتی و بازیابی سلامت لثه‌ها می‌شود.

بهبود زیبایی

تحلیل لثه و نمایان شدن ریشه‌ها باعث بلندتر به نظر رسیدن دندان‌ها و در نتیجه، لبخند «دندانی» می‌شود. اغلب اوقات، ریشه دندان‌ها در مقایسه با مینای دندان زردتر به نظر می‌رسد. پیوند لثه می‌تواند با برگرداندن طول دندان‌ها به اندازه اولیه و متقارن‌تر ساختن آن‌ها باعث زیباتر شدن لبخند شود.

بهبود سلامت لثه‌ها

پیوند لثه می‌تواند به توقف پیشرفت تحلیل لثه و استخوان کمک کرده و در نتیجه باعث جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر و مانع از گسترش پوسیدگی ریشه‌های نمایان شده شود.

 جرم گیری

دندانپزشک در عمل جرم گیری از ابزار خاصی برای پاک کردن پلاک و جرم جمع شده روی ریشه‌هایی استفاده می‌کند که لثه روی آنها تحلیل رفته است. از این عمل با اصطلاح روت پلنینگ یاد می‌شود.

چگونه از تحلیل لثه‌ها جلوگیری کنیم؟


بهترین شیوه‌ی جلوگیری از تحلیل لثه‌ها، مراقبت صحیح از دهان و دندان است. مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان و دیدار با دندانپزشک یا پریودنتیست حداقل دو مرتبه در سال، بسیار توصیه می‌شود. در صورتیکه که به عارضه‌ی تحلیل لثه‌ها مبتلا شده‌اید، ممکن است نیاز باشد که بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید. همواره از یک مسواک نرم استفاده کنید و از دندانپزشک خود بخواهید که صحیح‌ترین شیوه‌ی مسواک زدن را به شما آموزش دهد. در صورتیکه نامرتبی دندان‌ها یا دندان‌ قروچه علت پدید آمدن این عارضه باشد، حتماً با دندانپزشک خود پیرامون روش اصلاح این مشکلات صحبت کنید. روش‌های دیگری که برای پیشگیری از تحلیل لثه‌ها وجود دارند عبارتند از:

 • ترک سیگار، در صورتیکه سیگار می‌کشید.
 • استفاده از رژیم غذایی متعادل و سالم
 • نظارت مداوم بر تغییراتی که ممکن است در دهان شما اتفاق بیافتند.

Skip to toolbar