۱
مرداد

درمان دندان درد در کودکان

lase6

یکی از شایع ترین دلایل دندان درد کودکان گیر کردن غذا در بین دندان ها است و ممکن است با بروز این حالت کودک از درد دندان شکایت کند . بنابر این در صورتی که کودک شما اظهار دندان درد کرد ، اولین کاری که باید بکنید این است که دندان های کودک خود را ( خصوصا در جایی درد احساس می شود) به دقت بررسی کنید. سعی کنید تکه گیر کرده غذا دربین دندان ها ( در صورت وجود) پیدا کنید و با استفاده از نخ دندان آن را به آرامی از بین دندان ها خارج کنید. در صورتی که تکه غذا در بین دندان ها مشاهده نکردید ، قدم بعدی این است که به دنبال علائم ترک خوردگی ، شکستگی دندان ، خورد شدن یا جدا شدن پر کردگی های دندان یا پوسیدگی دندان باشید. دندان درد کودک میتواند نتیجه مراحل انتهایی پوسیدگی و درگیری پالپ دندان و تحریک عصب بواسطه آزاد شدن واسطه های التهابی آن باشد.  از آنجا که عصب دندان درون فضای کوچک دندان محبوس است، این التهاب سبب افزایش فشار درون پالپ و درد بسیار شدید می باشد. شاید با مواردی برخورد کرده باشید که دندان درد کودک پس از یک دوره چند روزه یا چند هفته ای با درد بسیار شدید، آرام می شود. خوب است بدانید که این آرام شدن درد به دلیل از بین رفتن و یا به اصطلاح نکروز عصب دندان می باشد .چنین دندانی کماکان نیازمند درمان پالپ یا همان عصب کشی می باشد. در غیر این صورت به مرور زمان دندان درجات پیشرفته تر تخریب و عفونت را طی خواهد کرد.

 دلایل دندان‌ درد در کودکان


  • دندان درآوردندندان درآوردن در کودکان معمولا با درد توام است. وقتی یکی ازدندان‌های شیری کودک شل می‌شود، تکان دادن و کشیدن محکم دندان موجب آسیب دندان دائمی می‌گردد.

9273897b5f0b467a2ad7c06541bcf7be

  • پوسیدگی دندان:پوسیدگی دندان می‌تواند یکی از علت‌های دندان ‌درد در کودکان حتی در سنین کم باشد. تغذیه نادرست تاثیر زیادی بر پوسیدگی دندان کودکان دارد. خوردن آب‌نبات، شکلات، شیرینی و انواع مختلف نوشابه‌های الکلی وغیرالکلی که حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات و شکر تصفیه‌شده هستند موجب پوسیدگی دندان می‌شوند. علت این امر این است که باکتری‌های موجود در دهان شکر را به اسید تجزیه کرده ومحیط دهان را اسیدی می‌کنند. اسید با کلسیم مینای دندان ترکیب شده و زمینه پوسیدگی دندان را فراهم می‌کند. وقتی پوسیدگی به پالپ یا عصب دندان و یا نزدیک آن نفوذ می‌کند درد دندان در کودکان آغاز می‌شود. پالپ حفره مرکزی در تاج‌ دندان است که متشکل از عصب و عروق ‌خونی بسیار کوچک است. پالپ نسبت به پوسیدگی و یا هر نوع اختلال دیگر دندانی بسیار حساس است.
  • ماندن تکه‌ غذا بین دو دندانیکی از رایج‌ترین علت‌های دندان ‌درد در بین کودکان ماندن تکه‌ای از غذا بین دندان‌های کودکان است. این نوع تحریک که معمولا نادیده گرفته می‌شود موجب درد قابل‌توجهی در دندان می‌شود.

اين دندان‌ها را به حال خود نگذاريد


با خودتان نگوييد دندان شيري براي خراب شدن است، بايد خراب شود، بيفتد و جاي آن دندان اصلي دربيايد. اين دندان‌ها هم ممكن است بپوسد، خراب شود و در نتيجه مشكلات بيشتر و بزرگ‌تري براي كودك به وجود مي‌آورد. پس آنها را به حال خودشان رها نكنيد و به فكر رعايت بهداشت دندان‌هاي شيري هم باشيد. متخصصان توصيه مي‌كنند زماني كه دندان‌هاي كودك در حال رويش است، با استفاده از دستمالي تميز و مرطوب لثه‌اش را پاك كنيد و زماني كه دندان از لثه بيرون مي‌آيد هم از يك مسواك نرم و مرطوب كه مخصوص كودك است، كمك بگيريد. البته يادتان باشد در اين سنين نيازي به استفاده از خميردندان هم نيست.

 در هنگام دندان درد کودکان چه کنیم؟


ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. در صورتی که درد دندان کودکان با تب و ورم صورت همراه نیست، معمولاً این درد نیاز به اقدامات اورژانسی ندارد. به هر حال هر مورد درد دندان که باعث بیدار شدن کودک در شب شود یا تا روز بعد دوام داشته باشد، باید توسط دندان پزشک بطور تخصصی ارزیابی شود. حتی اگر مشکل یک پوسیدگی محدود باشد (رایج ترین دلیل ایجاد درد دندان کودکان)، نباید به مشکل بی توجهی شود. عدم درمان به موقع مشکل در این حالت می تواند باعث شود یک ناراحتی کوچک و ناچیز به یک مشکل جدی همچون آبسه دردناک دندان تبدیل شود. در عمل برای خلاصی از درد دندان کودکان می توان از چند روش خانگی تا زمان مراجعه به مطب دندان پزشک استفاده کرد. در این حالت لازم است شما از کودک بخواهید محل دقیق ایجاد درد دندان در کودکان را به شما نشان دهد و درباره زمان و چگونگی شروع درد با شما صحبت کند. سپس، ناحیه مورد نظر را از نزدیک بررسی و معاینه کنید. در بررسی خود به دنبال نقاط قهوه ای روشن و سیاهی دندان کودکان یا حتی درمان خرابی دندان (سوراخ های) بسیار ریز در سطح رویه دندان یا در بین دندان ها باشید. علاوه بر این لازم است بافت لثه اطراف دندان در ارتباط با وجود زخم یا ورم مورد بررسی دقیق قرار گیرد. شما ممکن است در نتیجه بررسی های انجام شده با شواهدی مواجه شوید که نشان دهنده صدمه های خاص همچون یک بریدگی یا کبودی باشد. همچنین در صورتی که فقط ورم در ناحیه مورد نظر مشاهده شود، این موضوع می تواند به معنی تشکیل یک آبسه باشد. اگر همه چیز عادی به نظر برسد، سعی کنید به آرامی از نخ دندان برای دندان آسیب دیده استفاده کنید. انجام این کار می تواند باعث خروج مواد غذایی احتمالی باقیمانده در بین دندان ها شود که این مواد غذایی می تواند باعث ایجاد درد و فشار شده باشد. اگر دندان درد کودکان همچنان ادامه داشت، شما می توانید از مقدار مناسب داروی ایبوپروفن یا استامینوفن برای کودک استفاده کنید یا بسته یخ را در خارج از فک یک دقیقه قرار داده و یک دقیقه بردارید و این کار را چندین بار تکرار کنید. به هر حال حتی اگر توانستید با اقدامات انجام شده درد را فوراً از بین ببرید، وضعیتی که باعث ایجاد دندان درد کودکان شده است را فراموش نکنید. تا زمانی که مطمئن نشده اید چرا درد دندان ایجاد شده است، شما باید کودک را برای معاینه نزد دندان پزشک ببرید. انجام این کار می تواند خیال شما را راحت کند و شاید بتواند از مشکلات بزرگتر احتمالی که در حال شکل گیری است، جلوگیری نماید. دندانپزشکی در کودکان تفاوت چندانی با بزرگسالان ندارد بنابراین تمام دندانپزشکان می توانند در مورد دندان درد کودکان نظر دهند و اقدام به درمان دندان و رفع مشکل موجود کنند.

ba3034-1

زمان مراجعه به دندانپزشک


در صورت مشاهده شرایط زیر بلافاصله با دندان پزشک کودک خود تماس بگیرید:
• جهت درمان دندان درد شدید .
• کودک تب داشته باشد (بیش از ۱۰۰ درجه فارنهایت یا ۳۷٫۸ درجه سانتیگراد).
• در صورت کودک ورم مشاهده شود.
• کودک شما بسیار بیمار به نظر برسد.
در صورت وجود شرایط زیر در با دندان پزشک تماس بگیرید (شرایط زیر نسبت به شرایط ذکر در بالا فوریت کمتری دارند):
• دندان درد کودکان برای بیش از یک روز دوام داشته باشد.
• شما نگرانی ها و سوالات دیگری دارید که لازم است آنها را با دندان پزشک در میان گذارید.

 چه کنیم که کودکمان دندان درد را تجربه نکند؟


۱.همزمان با رویش اولین دندان شیری در دهان کودک با دندانپزشک مشورت کنید.
۲. معاینات دوره ای دندانپزشکی کودک را جدی بگیرید. بگذارید کودکتان فرهنگ حفظ سلامتی خود را از همین سنین تجربه کند.
۳. حداقل روزی یکبار خودتان برای کودکان زیر ۹سال مسواک بزنید.
۴. نخ دندان حتی برای دندانهای شیری معجزه میکند.
۵.استفاده از شیرینی جات و شکلاتها را در کودکان خود به حداقل برسانید.
۶.فلوراید تراپی دوره ای را برای کودکتان مد نظر داشته باشید.
۷.مصرف شیر و لبنیات را در برنامه غذایی کودکتان بگنجانید.

Skip to toolbar