۱
مرداد

دندان شیری نوزادان و کودکان

8066_365

جویدن مواد غذایی تا سن شش سالگی بر عهده دندان‌های شیری است. در این سن دندان‌های دائمی شروع به روئیدن نموده، بتدریج جانشین آنها می‌گردند. بگونه‌ای که در سنین ۱۲ تا ۱۳ سالگی دیگر اثری از دندان‌های شیری نمی‌ماند و تمامی دندانها دائمی است.عقیده اکثر افراد این است که دندان‌های شیری به‌خاطر عمر كوتاهشان اهمیت چندانی ندارد و به مراقبت ‌ از آنها نیازی نیست. اما واقعیت غیر از این است.اگر دندان شیری زودتر از موقع از دست برود، دندان‌های مجاور به سمت محل خالی دندان حرکت می‌کند و فضای موجود را تنگ می‌کنند، بنابراین رویش دندان دایمی جایگزین در این فضا، دچار مشکل می‌شودپدران و ماران وقتی به دندان در آوردن نوزاد فکر می کنند تنها چند روز ورم لثه، ناراحتی و بدخلقی کودکشان در ذهنشان می آید اما رشد دندان های کودک حتی قبل از به دنیا آمدن او آغاز می شود. دندان های شیری ( موقتی) در ششمین هفته بارداری ، در زیر خط لثه شروع به شکل گیری می کنند و در ماه سوم یا چهارم شکل آن ها کامل می شود و مینای دور دندان شکل میگیرد. دندان های دائمی نیز در همین دوران شروع به شکل گیری می کنند. پس شما مراقبت از دندان های کودکتان را می توانید از همین دوران و با دنبال کردن توصیه های پزشک و داشتن تغذیه سالم و خوردن غذاهای حاوی کسیم،ماست و سبزیجات آغاز کنید و همچنین با درآمدن دندان شیری کودکان نیز باید به مراقبت از این دندان ها ادامه دهید.

دندان‌های شیری کودک از چه زمانی شروع به رشد می‌کند؟


دندان‌های شیری کودک در طی سه ماهه اول دوران بارداری و دندان‌های دائمی او در سه ماهه دوم از زمان بارداری شکل می‌گیرند. به همین دلیل است که هر گونه اختلال یا مشکلی در سلامتی زنان در طی دوران بارداری می‌تواند نه تنها به دندان‌های شیری کودک، بلکه به دندان‌های دائمی او نیز آسیب برساند. بعضی از داروها (مانند تتراسایکلین) نیز می‌تواند بر رنگ و شکل دندان‌های شیری کودک تأثیر منفی داشته باشد. بنابراین باید بسیار مراقب داروهایی که در دوران بارداری مصرف می‌کنید باشید و حتماً در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

635358662829060772

الگوی رویش دندان‌ها


تعداد و ترتیب دندان‌های شیری

دندان های موقتی کودکان که آنها را با نام دندان های شیری می شناسیم با قاعده وترتیب خاصی رشد و ریزش می کنند که عبارتست از:

3

  1. دندان های پیشین فک پایین:دو دندان میانی در فک پایین، نخستین دندان هایی هستند که در می آیند. این دندان ها اصولا بین ۶ تا ۱۰ ماهگی جوانه می زنند.
  2. دندان های پیشین فک بالا:دو دندان میانی در فک بالا، پس از دندان های پیشین پایین رشد می کنند. این دندان ها اصولا بین ۸ تا ۱۲ ماهگی جوانه می زنند.
  3. دندان های کناری بالا: در ماه های ۹ تا ۱۳ باید منتظر دندان های کناری بالا باشید که در کنار دندان های جلو در می آیند.
  4. دندان های کناری پایین:دندان های کناری پایین در سمت چپ و راست دندان های پیشین پایین قرار دارند. این دندان ها بین ماه های ۱۰ تا ۱۶ ماهگی رشد می کنند.
  5. دندان های آسیای بالایی: نخستین دندان آسیای کودکان بین ماه های ۱۳ تا ۱۹ رشد می کنند. این دندان در عقب فک رشد می کنند و تا زمانی که جفت آنها در فک پایین رشد نکنند، عملا هیچ کاربرد و استفاده ای ندارند.
  6. دندان های آسیای پایین: این دندان ها در عقب فک پایین رشد می کنند. زمان ظهور آنها عموما بین ماه های ۱۴ تا ۱۸ است. در این سن کودک می تواند بیسکوئیت های خود را به راحتی میل کند.
  7. دندان های نیش بالایی: دندان های نیش بالایی زودتر از فک پایین شکل می گیرند. عموما باید در سن ۱۶ تا ۲۲ ماهگی منتظر این دندان ها باشید.
  8. دندان های نیش پایینی: این دندان ها پس از رشد دندان های نیش بالا و در حدود ماه های ۱۷ تا ۲۳ شکل می گیرند. با این دندان ها، لبخند کودک کامل می شود و جای هیچ دندانی در لبخند او خالی نیست.
  9. دندان های آسیای ثانویه در فک پایین:دندان های آسیای ثانویه در فک پایین در سن ۲۳ تا ۳۱ ماهگی رشد می کنند. رشد این دندان ها درد چندانی برای کودک در پی ندارد. شاید چون پی بازیگوشی و تفریح هستند این درد را حس نمی کنند.
  10. دندان های آسیای ثانویه در فک بالا: دندان های آسیای ثانویه در فک بالا در سن ۲۵ تا ۳۳ ماهگی رشد می کنند. در سن سه سالگی همه کودکان تقریبا همه ۲۰ دندان کودکانه خود را دارند.

مراقبت های حین رویش دندان


* بیرون آمدن دندان ها غالبا هیچ گونه درمان و دخالتی نیاز ندارد .اما گاهی نا آرامی و گریه کودک اسباب نگرانی والدین میشود . اولین نشانه دندان درآوردن ، قرمزی تدریجی لثه محل رویش است . کودک معمولا بی تاب و بی قرار و تحریک پذیر می شود.دست و هر چیز دیگر را که به دستش می رسد به دهان خود می برد.بزاق دهانش زیاد می شود.کم اشتها شده و خوب غذا نمیخورد،زیاد گریه میکند نا آرام و بی خواب میشود.گاهی مختصر تب میکند. ( علایمی مانند اسهال نشانه دندان در آوردن تلقی نمیشود زیرا هیچ دلیل علمی برای ارتباط این دو پدیده وجود ندارد ) برای آرام کردن کودک با یک انگشت تمیز لثه را ماساژ دهید.ماساژ ملایم لثه با یک فلز سرد مانند پشت قاشق چای خوری در کاهش ناآرامی او میتواند مفید تر باشد.می توانید یک تکه یخ کوچکی را در پارچه ی تمیز پیچیده و روی لثه متورم بمالید.این کار حتما با دقت و احتیاط انجام شود. گاهی اوقات کودک با گاز گرفتن یک تکه نان یا اجسام سخت احساس آرامش میکند. حلقه های لاستیکی مخصوصی نیز وجود دارد که با گذاشتن در یخچال میتوان به کودک داد تا گاز بگیرد.مواظب باشید این اجسام باعث خفگی کودک نشود. کودک تقریبا هر ۶ ماه یک بار ۴ دندان در می آورد و تا پایان سه سالگی رویش ۲۰ دندان شیری که ۱۰عدد در فک بالا و ۱۰ عدد در فک پایین است کامل میشود.بعضی از والدین از فاصله بین دندان های شیری فرزندشان نگران هستند و سوال میکنند، وجود فاصله بین دندان های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی باشد ، که عمدتا این فاصله بین دندان های شیری قدامی فک بالا و پایین دیده میشود.فراموش نکنید دندانهای شیری کودکان شما با ارزشند زیرا کودکان برای جویدن ،صحبت کردن و همچنین برخورداری از ظاهری زیبا به قدرت و سلامت دندان های شیریشان نیازمندند.دندان های شیری در جویدن و تغذیه کودک که در سن رشد است بسیار حیاتی است و نیود آن ممکن است کودک را دچار سوتغذیه کند از طرفی نداشتن دندانهای قدامی شیری میتواند در تکلم کودک اخلال ایجاد کند. زیرا تلفظ بسیاری از حروف با برخورد زبان با این دندان های قدامی شکل میگیرد.به علاوه دندان های شیری کودکان فضای لازم را بری رویش دندان های دایمی حفظ میکند.

بارگیری

آیا دندان‌های شیری سریع دچار پوسیدگی می‌شود؟


دندان‌های شیری تنها به فاصله چند ماه از رویش خود ممکن است دچار پوسیدگی شود.چنانچه نوزاد با مکیدن شیشه شیر حاوی شیر، آب میوه یا چای به خواب رود، کرم خوردگی زودهنگام دندان‌ها، موسوم به پوسیدگی دندان با شیشه شیر رخ می‌دهد، البته ترکیب این عادت مضر با دیگر عامل‌های پوسیدگی‌زا، از قبیل باکتری‌های پوسیدگی‌زا، جریان آب دهان و محیط اسیدی است که به دندان‌ها آسیب می‌زند. ابتدا لکه‌های سفیدرنگی روی دندان‌های جلویی ایجاد می‌شود که نباید با لکه‌های مربوط به مواد غذایی اشتباه گرفته شود. این مرحله مرحله اول پوسیدگی است که پس از مدتی دندان‌های عقبی را نیز درگیر می‌کند.پیشرفت پوسیدگی بسیار سریع است.شیر خوردن شبانه از سینه مادر نیز در درازمدت همین اثر را به جا می‌گذارد.

Skip to toolbar